Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği

Her insan güzel gülümsemek ister. Kusursuz bir gülümseme içinse inci gibi dişlere sahip olmak yeterli değil. Diş etlerinin de dişlerinizle uyumlu olması gerekiyor. Dişe sıkıca yapışan ve parlak diş etlerine yine de tam olarak sağlıklı diyebilmemiz için de renginin pembe olması gerekiyor. Tıp bu duruma da çaresiz değil; “Pembe Estetik” ile size gülümsemenizi armağan ediyor.
Dijital çağ ve hız kesmeden ilerleyen teknoloji artık pek çok konuda alternatifler ve çeşitli çözümler sunuyor. Diş estetiği alanında yaşanan gelişmeler de bunlardan biri. Eskiden bir diş dolgusu yaptırmak bile çok sancılı bir süreçken şimdi pembe estetik denen, diş eti estetiği ile kusursuz bir gülümsemeye sahip olmak mümkün olabiliyor. Peki diş eti estetiğinde süreç nasıl işliyor dersiniz? Sizi aklınızdaki soru işaretlerinden kurtarıyoruz. İşte merak edilen konular…!

Bütünsel Bir Yaklaşım

Dişlerde estetiği, birçok faktör bir arada etkiliyor. Dişlerin kusursuzca sıralanması ve düzgün görünmesi diş estetiği açısından her zaman yeterli değil. Bu nedenle söz konusu diş estetiği olduğunda bütünsel bir yaklaşım benimsenmeli ve tedavi süreci hastanın durumuna göre planlanmalı. Peki, estetiği etkileyen bu bütünsel yaklaşım ve analizler nelerdir? Her şeyden önce dişlerin uygun dizilim ve formda olup olmadığı bu estetik tedavi sürecinde son derece önemli… Dişlerin diş etleriyle ve çevre yumuşak dokuyla olan uyumu, hastanın gülümseme gibi bazı mimik hareketlerinde görünen diş eti seviyesi, ön dişlerde istenmeyen ve estetiği bozan pigmentasyonlar (diş etlerinde oluşan lekeler ve renkleşmeler), diş eti çekilmeleri, diş eti seviyelerinin eşit ve dengeli olup olmaması, dudak kalınlığı ve yine mimik hareketlerinde asimetrik çekilmelerin görüldüğü durumlar estetiği etkileyen diğer faktörler…